EYÜPSULTAN BELEDİYESİ 

EYÜP EDEBİYAT OKULU “EDOK”

2022-2023 dönemi

Eyüpsultan Belediyesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Eyüp Edebiyat Okulu (EDOK), siz değerli halkımızı yazarlarla, eserlerle buluşturmaya devam ediyor.

Şiirden denemeye, hikâyeden romana birbirinden seçkin ve yetkin eğitmenlerimiz eşliğinde edebiyatımızın klasik metinlerini gönül coğrafyanıza sunmak; kalem ve yazı sanatının teorik,  retorik ve pratik yönlerini açığa çıkarmak umuduyla yine ve yeniden yola çıkmanın mutluluğu  içerisindeyiz.

Yedi aylık dönem boyunca dört farklı atölyede Türk ve Dünya edebiyatının güzide metinlerini okuyacak, yazma sanatı üzerine kalem oynatacak, ülkemizin birbirinden kıymetli yazar ve sanatçılarını sizlerle buluşturacağız.

Her biri alanında uzman eğitmen kadromuzun temel amacı; ülkemizin sanat ve düşünce dünyasına imza atacak yazarları ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda gerekli olan bilgi, birikim ve materyalleri hizmetinize sunmanın huzuruyla siz değerli halkımızı Eyüp Edebiyat Okulu’nun (EDOK) atölye çalışmalarına davet ediyoruz.

YER: ZAL MAHMUT PAŞA KÜLLİYESİ

YAZARLAR

  • ROMAN:       Osman Koca
  • HİKÂYE:      Erhan Genç
  • ŞİİR:              Tuba Kaplan
  • DENEME:    Dürdane İsra Çınar

 

ŞİİR ATÖLYESİ

Her Cumartesi 10 – 12 arası

DENEME ATÖLYESİ

Her Cumartesi 12 – 14 arası

HİKÂYE ATÖLYESİ

Her Cumartesi 14 – 16 arası

ROMAN ATÖLYESİ

Her Cumartesi 16 – 18 arası

 

ATÖLYE İÇERİKLERİ

Eyüp Edebiyat Okulu

Öykü Atölyesi, ERHAN GENÇ

“Hayatın içindeki öyküyü yakala!” veya “Öykü anlatılmaz, yazılır!”

Erhan Genç ile Öykü Atölyesi’nde öyküyü oluşturan unsurlardan kurguya, anlatıcı seçiminden öykü diline, ses, ritim ve ahenkten diyaloga ve atmosfere kadar birçok başlık altında hem teorik hem pratik uygulamalarımız olacak.

Derslerimizde gündelik hayat içinde öyküye dönüşebilecek anların nasıl yakalanacağının yanı sıra öykülerin ve öykü kitaplarının nasıl analiz edileceğine de yer vereceğiz.

Ayrıca tecrübelerinden faydalanabileceğimiz birçok güncel öykücüyü atölyemizde misafir edecek ve öğrencilerimizle bir araya getireceğiz.

Öykü Atölyesi öğrencileri dönem boyunca iyi yazılmış öykülerle buluşacaklar, yapacakları denemelerle kendi öykü dillerinin temellerini atacaklar ve atölye sonunda bir atölye dergisi çıkararak yazdıkları öyküleri yayınlama fırsatı bulacaklar.

Eyüp Edebiyat Okulu

ŞİİR ATÖLYESİ, TUBA KAPLAN

Şiir ve Eleştiri

Tarih Mekan Poetika

Tuba Kaplan ile Şiir Atölye Sınıfı’nda “nitelikli şiir okuma nedir”, “iyi şiir nasıl okunur”, “şiir ne değildir”, “şiirin fikri zemini var mı”, “nasıl şiir yazılmaz” , “Türk şiirinde dil” vb. gibi başlıklarda günümüzden başlayarak geriye doğru şiir tarihinde yer edinmiş isimler ve konular hakkında dersler gerçekleşecektir.

Sezai Karakoç der ki “şiirin birimi şiirdir”. Şiir Atölyesi’nde her dönem iyi bir şairin şiirinden okuduğumuz metinler doğrultusunda kendi şiirimize nasıl kapı aralarız buna bakacağız. Bu atölyede yazma pratikleri, eleştirmenlerin görüşleri ışığında estetik ve etik bir zeminde şiir kurma becerisi oluşturulmak hedefleniyor.

Eyüp Edebiyat Okulu

DENEME ATÖLYESİ, DÜRDANE İSRA ÇINAR

Bizde eskilerin tecrübe-i kalemiyye ya da musahabe dedikleri DENEME türü, sahiden Peyami Safa’nın tabiriyle bir “lafazanlık sanatı” mıdır yoksa Cemil Meriç’in ifadesiyle her duyguya, her düşünceye, her tereddüte açık, üslupçu bir merakın yöneleceği ilk kaçınılmaz yazı tarzı mı?

Dürdane İsra Çınar, Deneme Atölyesi’nde bu temel sorudan hareketle usta denemecilerin metinlerini referans alarak “edebi deneme”, “felsefi deneme” ve “kurmaca denemesi” başlıklarıyla Deneme okumanın ve yazmanın incelikleri üzerine dersler verecektir. Atölyemiz her şeyden önce yazmak için bir zihin ufku ve ahengi kazanabilmeyi, yazıda kendimizi, metnimizi deneyerek özgün bir ses, bir mesafe yakalayabilmeyi hedefliyor.

Eyüp Edebiyat Okulu

ROMAN ATÖLYESİ, OSMAN KOCA

OSMAN KOCA İLE ROMAN DÜNYASI

Romanların renkli ve gizemli dünyalarında gezinmek,

Roman sanatının inceliklerine nüfuz etmek,

Raman yazma işçiliğinin kodlarını çözmek,

Türk ve Dünya klasikleriyle tanışmak,

Yazarlarını bile aşan roman karakterleriyle görüşmek,

Roman coğrafyasının sırlarına vakıf olmak,

Romanın terorik, kuramsal ve pratik yönlerini keşf etmek

Roman okumalarımıza eşlik etmek

Kısacası edebiyat zevkiyle donanmak

Zengin düşünce ve hayaller peşinde koşmak

İstiyorsanız doğru yerdesiniz.