FOTOĞRAF ATÖLYESİ


PROJENİN AMACI

Eyüpsultan Belediyesi fotoğraf eğitimleri, “temel fotoğraf eğitimi” ve “ileri seviye fotoğraf eğitimi” olmak üzere iki aşamaları olarak verilmektedir.

Fotoğraf makinesi bilgisi, fotoğraf bilgisi ve ışık bilgisi olarak üç temel konuya yoğunlaşan eğitimlerde fotoğrafın tarihinden başlayarak, görüntünün oluşumuna, temel fotoğraf kavramlarına ve fotoğrafta kompozisyon kurallarına kadar ana konular teorik ve uygulamalı olarak öğretilmektedir.

MÜFREDAT:

  • Diyfram,
  • Enstantane,
  • ISO,
  • fotoğrafta netlik,
  • Alan derinliği
  • Uzun pozlama,
  • Beyaz ayarı
  • Gece fotoğrafı,
  • Yağmur ve karda fotoğraf çekimi

gibi konular da detaylı olarak öğretilmektedir.

Fotoğrafta branşlaşma, fotoğraf türleri, çekim tekniklerinin yanı sıra stüdyo fotoğrafçılığı, ışık ölçümü, ürün ve imaj çekimi ve diğer fotoğraf branşları öğretilmektedir. Fotoğraf okumasının nasıl yapılacağı da uygulamalı olarak öğretilmektedir.

Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı Ali İhsan Gülcü yönetiminde 25’şer kişilik iki gruba verilmekte; öğrenciler derslere profesyonel fotoğraf makinaları ile katılmaktadır. Derslerin ilk yarısı teorik anlatım, ikinci yarısı öğrenilen bilgilerin sahada uygulanması şeklinde yapılmaktadır.


KAZANIMLAR:

Dersler, üçer saatten 12 hafta süreli üçer aylık atölyeler olarak düzenlenip, görsel sanatlar açısından “baktığını gören, gördüğünü mükemmel kompozisyonlara dönüştüren” sanatçılar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

EĞİTMENLER :

     ALİ İHSAN GÜLCÜ KİMDİR:

1959 Adilcevaz doğumlu. Ahlat Selçuklu Ortaokulu ve Muş İmam Hatip Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ni bitirdi. Komando asteğmen olarak yaptığı askerlikten sonra Kültür Bakanlığı Van İl Halk Kütüphanesi’nde üç yıl görev yaptı. Kütüphaneyi açık saf sistemine geçirdi.

1988 yılında başladığı gazeteciliği ‘Başbakanlık Muhabiri’ olarak 15 yıl sürdürdü ve 2003 yılında Türkiye gazetesinden emekli oldu. İlk fotoğraf ödülünü 1990 yılında Çevre Bakanlığı’ndan alan Ali İhsan Gülcü muhabirlik yaptığı yıllarda fotoğrafı da ilerleterek profesyonel seviyeye ulaştı.

Dizi yazı, araştırma haberleri ve çektiği fotoğraflarla çok sayıda ödül aldı. TGRT’de “Yeşil Kuşak”; TGRT FM’de “Çevre ve İnsan”, daha sonra da “Turkuaz” isimleriyle programlar yaptı. Gazetecilik yıllarında başta Habitat Zirvesi olmak üzere çok sayıda organizasyonun gazete adına yönetimini üstlendi.

Helikopterle havadan fotoğraf çekimi ve mimari çekimlerde uzmanlaştı. Quantum Ajans ismiyle fotoğraf atölyesi kurarak kalıcı ve kurumsal çalışmalara yöneldi. Quantum Ajans, tanıtım alanında önemli çalışmalara imza attı. Halen şirketlere yönelik profesyonel fotoğraf ve kamera çekimleri, kitap, katalog ve tanıtım filmleri yapmaya devam ediyor.

Ali İhsan Gülcü’nün öykülerden oluşan “Yaşama Sevinci” kitabı Timaş Yayınları’ndan 2003 yılında çıktı. Redaksiyon ve fotoğraflamasını üstlendiği “Sofra Nimetleri’yemek kitabı yayınlandı. Kemal Şahin’in hayatını kaleme aldığı biyografik roman tarzındaki “Zirvedeki Şahin” isimli kitabı Hayat Yayınları yayınladı.

Küçükçekmece, Eyüpsultan ve Beykoz Belediyeleri için fotoğraf yarışmaları düzenledi. Jüri Başkanı ve üyesi olarak birçok fotoğraf yarışmasında görev aldı. 2 ciltlik Eyüp Sultan Tarihi ile Eyüp Şehir Rehberi’ni fotoğraflayarak yayımlanmasını sağladı.

‘İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ projesi çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı için İstanbul’daki 160 tarihi okulu kapsayan ‘Tarihe Tanıklık Eden Okullar’ projesini hazırladı ve 2 cilt prestij kitap olarak yayımlandı.

2011 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı için hazırladığı “Türkiye’nin Sulak Alanları” kitabı yayımlandı. Ertesi yıl da Türkiye’nin kuş cennetlerinin (Türkiye’nin Sulak Alanları) önemli bir kısmını fotoğraflayarak aynı adlı sitenin hayata geçirilmesine önayak oldu.

Ahlat ve Vangölü çevresini fotoğraflayıp, Ahlat Şehir Rehberi, Ahlat Turizm Haritası ve Belgesel Filmi’ni hazırladı. Başbakanlık Tanıtım Fonu’nun desteği ile baskı ve çoğaltmasını yaptırdı. TRT için Mimari Dokunuşlar programının yapımını üstlendi.

Üç yıllık bir çalışmanın sonucu olarak 3 ciltlik “Eyüpsultan’ta Medeniyetimizin Temel Taşları, Türbeler ve Anıt Mezarlar” prestij kitabını hazırladı. Vadideki Güzel Şehir Bitlis tanıtım kitabından sonra 2020 yılında Tarımın Kutlu Şehri Muş kitabı yayınlandı.

Halen Milat gazetesi yazar kadrosunda yer alan  Ali İhsan Gülcü, haftada bir kaleme aldığı köşe yazılarında siyasi gündemi yorumluyor. İstanbul’da yaşayan ve Yeditepe Fotoğraf Derneği başkanlığını da yürüten Gülcü, sürekli sarı basın kartı sahibi, evli ve dört kız babasıdır.