logo

let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

[email protected]
[email protected]

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Tarih Vakfı – Röportaj

  1. Eyüp Sultan Belediyesi olarak son yıllarda kültür-sanat aktivitelerine özel önem verdiğinizi biliyoruz. Bu amaçla kurmuş olduğunuz Eyupsultan araştırma merkezi (EYSAM)’dan biraz bahsedebilirsiniz? Amaçları nelerdir? Hedeflerinize ualaşabildiniz mi? Hangi ürünler ortaya çıktı? Ufukta yeni projeler var mı?

Eyüpsultan Araştırma Merkezi Osmanlı İstanbulu’nun ilk yerleşim yerinde İstanbul’un ilk kamu araştırma merkezi olma özelliğine sahiptir. Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü bünyesinde 2015 yılında kurulup 2016’dan itibaren aktif olarak çalışmaya başlamıştır. Eysam’ın kuruluşundaki amaç başlıca Eyüpsultan’a dair: Bilgi ve belge tespiti, temini ve değerlendirilmesi yapmak, Kongre, konferans ve sempozyum gibi geniş katılımlı ilmi etkinlikler düzenlemek, Dijital ve fiziki bir ihtisas kütüphanesi oluşturmak, Dijital görsel arşiv merkezi oluşturmak, Arşiv ve kütüphaneye yazma ve matbu eserlerin bağış, satın alma veya kopyalama suretiyle akışını sağlamak, Şehir tarihi, sanatı, kültürü ve sosyo ekonomik konularda araştırma yapmak, 

 

  1. Eyüp semti, sur dışında olduğu halde Osmanlı döneminde de kültürel zenginlikleri ile öne çıkan bir semtti. Evliya Çelebi’nin Eyüp’teki oyuncakçılık faaliyetinden söz ettiğini biliyoruz. Sanıyorum sizin de bu zanaata ilişkin çalışmalarınız oldu?
  2. Eyüp’ün yerel ve sözlü tarihine dair çalışmalarınız nelerdir?
  3. Kültürel ve tarih araştırmalarınıza dair nasıl bir yayıncılık faaliyeti yürütmektesiniz?
  4. EYSAM bünyesinde bir kütüphaneniz var, bir müze açmayı da düşünüyor musunuz?
  5. Tüm bu faaliyelerinizde hedef toplumsal gruplar hangileri? Öncelik verdiğiniz gruplar var mı?
  6. EYSAM’ın yerel, ulusal ve uluslararası ortaklıklarından da biraz bahsedebilir misiniz?
  7. Enformasyon çağında yaşıyoruz ve bu alandaki olağanüstü hızla yaşanan gelişmeler kültürel-sanatsal alandaki yayınları ve etkinlikleri dijital platformlara kaydırıyor. Bu yönde bir çalışmanız var mıdır?